Böjningar

VERB EFTER TEMPUS

PRESENS

ω PRESENS 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
pres.ind.akt ω εις ει ομεν ετε οσι(ν)
pres.ind.med/pass μαι η ται μεθα σθε νται
pres.konj.akt ω ης η ωμεν ητε ωσι(ν)
pres.konj.med/pass ~ μαι η ται μεθα σθε νται
μι PRESENS 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
pres.ind.akt μι ς σι(ν) μεν τε ασι(ν)
pres.ind.med/pass μαι σαι ται μεθα σθε νται
pres.konj.akt ω ης η ωμεν ητε ωσι(ν)
pres.konj.med/pass ~ μαι η ται μεθα σθε νται

IMPERFEKT

ω IMPERFEKT 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
ipf.ind.akt ε ον εσ εν ομεν ετε ον
ipf.ind.med/pass ε μην ου το μεθα σθε ντο
μι IMPERFEKT 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
ipf.ind.akt ε ν σ ø μεν τε σαν
ipf.ind.med/pass ε μην σο το μεθα σθε ντο

AORIST

AORIST 1 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
aor.ind.akt ε σ α ασ εν αμεν ατε αν
aor.ind.med ε σ μην ου το μεθα σθε ντο
aor.konj.akt σ ω ης η ωμεν ητε ωσι(ν)
aor.konj.med σ ~ μαι η ται μεθα σθε νται
AORIST 2 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
aor.ind.akt ε ον εσ εν ομεν ετε ον
aor.ind.med ε μην ου το μεθα σθε ντο
aor.konj.akt ω ης η ωμεν ητε ωσι(ν)
aor.konj.med ~ μαι η ται μεθα σθε νται

Den aktiva böjningen är tematisk: ο ε ε ο ε ο

κ AORIST 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
aor.ind.akt ε κ α ασ εν αμεν ατε αν
aor.ind.med ε κ μην ου το μεθα σθε ντο

Det finns 3 κ-aorister: δίδωμι, τίθημι och ἵηι

rot AORIST 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
aor.ind.akt ν ς ø μεν τε σαν
aor.konj.akt ω ης η ωμεν ητε ωσι(ν)
passiv AORIST 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
aor.ind.pass ε θη ν ς ø μεν τε σαν
aor.konj.pass θη ω ης η ωμεν ητε ωσι(ν)

FUTURUM

ω FUTURUM 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
fut.ind.akt σ ω εις ει ομεν ετε οσι(ν)
fut.ind.med σ μαι η ται μεθα σθε νται
fut.ind.pass θη σ μαι η ται μεθα σθε νται

PERFEKT

PERFEKT 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
perf.ind.akt redup κ α ασ ε(ν) αμεν ατε ασι(ν)/αν
perf.ind.med/pass redup μαι σαι ται μεθα σθε νται

PLUSKVAMPERFEKT

PLUSK 1sg 2sg 3sg 1pl 2pl 3pl
pusk.ind.akt ε redup κει ν ς ø μεν τε σαν

VERB EFTER MODUS

IMPERATIV

IMPERATIV 2sg 3sg 2pl 3pl
ω pres.imp.akt ε ετο ετε ετωσαν
ω pres.imp.med/pass ου σθω σθε σθωσαν
μι pres.imp.akt ø τω τε τωσαν
μι pres.imp.med/pass σο σθω σθε σθωσαν
aor.imp.akt σ ον ατο ατε ατωσαν
aor.imp.med σ αι σθω σθε σθωσαν
aor.imp.pass θη τι τω τε τωσαν

INFINITIV

INFINITIV
pres.inf.akt ειν
pres.inf.med/pass σθαι
aor.inf.akt σ αι
aor.inf.med σ ασθαι
aor.inf.pass θη ναι
fut.inf.akt σ ειν
fut.inf.med σ εσθαι
fut.inf.pass θη σ εσθαι

PARTICIP

PARTICIP m f n dkl
pres.ptc.akt οντ/ουτ ων ουσα ον 3/1
pres.ptc.med μεν ος η ον 2/1
pres.ptc.pass μεν ος η ον 2/1
aor.ptc.akt αντ/ασ ασ ασα αν 3/1
aor.ptc.med σαμεν ος η ον 2/1
aor.ptc.pass θη εισ εισα εν 3/1

SUBSTANTIV

Dekl: 1 F 1 M 2 M(F) 2 N 3 M/F 3 N
nom sg α/η ας/ης ος ον ς ø
gen sg ας/ης ου ου ου ος ος
dat sg ᾳ/ῃ ᾳ/ῃ ι ι
ack sg αν/ην αν/ην ον ον α/ν ø
nom pl αι αι οι α ες α
gen pl ων ων ων ων ων ων
dat pl αις αις οις οις σι(ν) σι(ν)
ack pl ας ας ους α ας α